XII Krajowa Wystawa Czerwonego Bydła Polskiego
2018-07-31

XII Krajowa Wystawa Czerwonego Bydła Polskiego

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa w Szczyrzycu jak co roku otwiera cykl wystaw hodowlanych, w których uczestniczy Małopolskie Centrum Biotechniki. Już po raz dwunasty spotkaliśmy się w Szczyrzycu 9 i 10 czerwca, żeby podziwiać, dopingować i świętować wspólnie z najlepszymi hodowcami bydła polskiego czerwonego z całej Polski. 

Piękne Szczyrzyckie błonia skąpane w upalnym słońcu witały radośnie przybywających hodowców i zwiedzających. W sobotę podczas oceny mogliśmy podziwiać zwierzęta uszeregowane w 9 kategoriach, zarówno z programu doskonalenia rasy, jak również programu ochrony zasobów genetycznych.

Wystawa  zgromadziła 38 najlepszych hodowców bydła polskiego czerwonego z Podhala, Podkarpacia i Śląska, którzy łącznie zaprezentowali 70 zwierząt. W 2017 roku średnia wydajność mleczna w oborach hodowców obecnych na wystawie wyniosła 4647 kg mleka o zawartości tłuszczu 4,46% i białka 3,37%.

Sędzią wystawy, oceniającym zwierzęta był Mieczysław Kopiczko, asystentem  Wiesław Iwulski. Wybór czempionów i wiceczempionów przez sędziego w poszczególnych kategoriach był oparty o bardzo wnikliwą obserwację oraz ocenę zwierząt poruszających się na ringu.

Grono zwycięzców tegorocznej wystawy prezentujemy poniżej.

 

Superczempionem wystawy w programie doskonalenia rasy została wybrana krowa Beretka należąca do Edwarda Solarczyka z Wróblówki.

Superczempionem wystawy w programie ochrony zasobów genetycznych została wybrana krowa: krowa Fide należąca do Czesława Kuca z Podłopienia;

 

Drugi dzień miał charakter bardzo uroczysty, po mszy św. w szczyrzyckim kościele nastąpił czas rozdania nagród dla hodowców których zwierzęta zdobyły czempiony i wiceczempiony.

Następnie mogliśmy podziwiać występ młodych hodowców który na stałe wpisał się w program wystawy w Szczyrzycu. Dzieci oprowadzające cieliczki musiały zmierzyć się z niełatwym zadaniem. Ogromny upał powodował, że trudno było  młode  zwierzęta nakłonić do współpracy i stosownego zaprezentowania.

Jak zwykle  licznie zgromadzona publiczność, mocno dopingowała dzieci na ringu, a na końcu wyraziła swoje uznanie gromkimi brawami. Dzieci za swój występ z cieliczkami otrzymały liczne upominki.

 

W ramach wystawy przygotowanej przez Małopolskie Stowarzyszenie Hodowców Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego 21 hodowców prezentowało króliki wiedeńskie, burgundzkie, nowozelandzkie, belgijskie olbrzymy, barany francuskie, olbrzymy srokacze, karzełki, rexy i zajęczaki.
W części wystawy dedykowanej owcom można było obejrzeć cakle podhalańskie, polskie owce górskie odmiany barwnej, polskie owce pogórza i wrzosówki. Atrakcją dla publiczności były pokazy strzyży owiec i wyrobu oscypków.

 

Opracowanie: Agnieszka Ociepka