Konferencja Simentalska i Parada Buhajów
2016-06-06

Konferencja Simentalska i Parada Buhajów

 

 

 

 

 

Niespełna rok temu zorganizowaliśmy w siedzibie naszej Spółki w Krasnem dla naszych Hodowców Paradę Buhajów. Imprezeza spotkała się z dużym uznaniem i samymi pozytywnymi opiniami. Pomyśleliśmy wtedy, że organizacja Parady powinna stać się naszą tradycją i powinna wpisać się na stałe w kalendarz naszch hodowców. 

2-go czerwca mieliśmy przyjemność, tym razem we współpracy z PODR w Boguchwale, zorganizować podobne przedsięwzięcie. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji było bydło rasy simentalskiej.

Część wykładową poprzedziła widowiskowa PARADA BUHAJÓW, gdzie zaprezentowaliśmy19 pięknych i okazałych buhajów rasy simentalskiej z polskiego programu jak i ze wspólpracy z niemieckim partnerem strategicznym BVN Neustadt.

Na trybunach zasiadło kilkudziesięciu hodowców z południowej Polski oraz wielu znamienitych gości.

 

 

 

Tego dnia, specjalnie dla naszych gości, otworzyliśmy drzwi naszego laboratorium. Zainteresowani mogli zobaczyć i dowiedzieć się jak pracuje najnowocześniejszy sprzęt do oceny jakości nasienia – cytometr przepływowy, jaki na stałe zagościł w naszej Spółce. Można powiedzieć, że to nowy rozdział w regularnej produkcji nasienia buhajów w Polsce, którą pioniersko i na szeroką skalę wprowadziło laboratorium  MCB w Krasnem. Do tej pory tego rodzaju sprzęt był stosowany wyłącznie w laboratoriach badawczych. Jesteśmy pierwsi w Polsce, i nieliczni w Europie, gdzie cytometria przepływowa wykorzystywana jest w bieżącej produkcji i ocenie nasienia buhajów.

 

  

Druga część konferencji odbyła się w Podkarparckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać 3 interesujących wykładów:

  • „Czy simental może być odpowiedzią na dzisiejsze wyzwania w produkcji mlecznej?” - dr Jarosław Jędraszczyk - MCB Sp. z o.o. 
  • „Simental - bardzo zaawansowany program hodowlany o dużej efektywności ekonomicznej” - dr Johannes Aumann - BVN Neustadt ad. Aich
  • „Potencjał ekonomiczny simentala w polskich warunkach produkcyjnych”- dr inż. Marcin Gołębiewski - Katedra Szczegółowej Hodowli Zwierząt - Zakład Hodowli Bydła SGGW Warszawa

Uwieńczeniem wydarzenia była wspólna uroczysta kolacja.

 

 

Konferencja

" EKONOMICZNY POTENCJAŁ RASY SIMENTALSKIEJ - ALTERNATYWA DLA HODOWCÓW BYDŁA I PRODUCENTÓW MLEKA" 

została objęte patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.

 

SPONSORZY:

 

ORGANIZATORZY:

  

 

OPRACOWANIE: Martyna Tuszyńska