Jakość nasienia – nasz priorytet
2016-07-07

Jakość nasienia – nasz priorytet

 

            Obecnie ocenie na cytometrze podlega nasienie po mrożeniu. Kolejny krok jaki chcemy podjąć, to cytometryczna ocena jakości nasienia świeżego – czyli bezpośerednio po pobraniu, aby już na pierwszym etapie produkcji eliminować ejakulaty o słabej jakości.

 

            Pierwsze badanie jakie wdrożyliśmy do procedury oceny jakości nasienia przy użyciu cytometrii przepływowej to ocena uszkodzeń błony komórkowej plemników. Badanie to daje nam informację, jaka część plemników jest w ruchu a ich błona komórkowa jest nieuszkodzona, a jaka część plemników jest w ruchu, ale niestety ich błona komórkowa jest już w jakimś stopniu uszkodzona i rozpoczęły się procesy zamierania komórki. W obrazie mikroskopowym plemniki te będą wykazywały w dalszym ciągu ruch, ale ich przydatność do zapłodnienia jest już upośledzona. Badanie na cytometrze wskazuje te plemniki. Pożądany jest zatem, jak największy odsetek plemników z nieuszkodzoną błoną komórkową ( ≥ 40% w nasieniu po mrożeniu).

Ryc.1 Badanie uszkodzeń błony komórkowej plemników buhaja.

           

 

Kolejne badanie jakie wdrożyliśmy do procedury oceny jakości nasienia, to ocena fragmentacji DNA oraz dojrzałości chromatyny plemnikowej. Test ten pozwala ocenić genetyczną jakość plemników (ilości plemników z defektami DNA w jądrach komórkowych). Fragmentacja DNA plemników znacznie wypływa na zdolność rozrodu. Plemniki z wysokim stopniem uszkodzeń w DNA są zdolne do zapłodnienia komórek jajowych, lecz rozwój zarodka może ulec zatrzymaniu jeszcze przed jego implantacją. W przypadku implantacji prawdopodobieństwo wczesnego poronienia jest bardzo wysokie. Pożądana jest jak najwyższy odsetek plemników z nieuszkodzonym DNA (≥ 90%).

 

Ryc. 2 Ocena uszkodzeń DNA plemników buhaja.

 

Z myślą o naszych Hodowcach dążymy do tego, aby nasz produkt był wyjątkowej jakości.

 

 

OPRACOWANIE: Anna Szul